Teatry pustoszeją w wakacje – co ze sztuką wakacyjną

Czas wakacyjny to okres urlopów w teatrach. Większość z nich w lato będzie nieczynnych. Jedynie nieliczne w kraju przygotowały oferty dla widzów: m.in. gdański Teatr Wybrzeże i warszawski Kwadrat.

Czym są spowodowane przerwy w repertuarowych teatrach? Przede wszystkim mniejszym zainteresowaniem widzów: wolą oni imprezy otwarte, tym bardziej, jeśli pogoda jest ładna.

Wyjazdy wakacyjne również nie sprzyjają odwiedzaniu teatru. Kolejnym powodem są urlopy samych pracowników teatru – im też przysługują takie same prawa w obliczu kodeksu pracy jak pracownikom innych instytucji. Często lato wykorzystuje się na gruntowne prace remontowe w teatrach. Jednak niektóre z nich przygotowały oferty dla teatromanów również w wakacje.

Które teatry będą pracowały?

Na spektakl możemy wybrać się do warszawskiego Teatru Kwadrat, który wystawi m.in. komedię obyczajową „Kiedy kota nie ma...”, „Maydady” oraz jego kontynuację „Mayday 2”. W lipcu będą otwarte też inne stołeczne teatry: Komedia oraz Buffo. Również mieszkańcy Gdańska nie mają powodów do narzekań – w Teatrze Wybrzeże od 24 lipca do 4 sierpnia trwa Festiwal Teatru Wybrzeże, w czasie którego widzowie zobaczą „Wesele”, „Monologi waginy”, „H.” i „Mewę”.

Z kolei mieszkańcy Krakowa mogą wybrać się do Teatru Słowackiego na baletową wersję „Romea i Julii” oraz do Bagateli na „Mayday 2” i „Wystarczy noc”. Zespół Słowackiego przygotował także cykl koncertów „Przy pompie” na letniej scenie teatru. W zakopiańskim Teatrze Witkiewicza można obejrzeć klasykę gatunku: „Bal w operze”, „Kołatkę”, „Dżumę” i wiele innych.

Zespół tej sceny podczas lata wystąpi aż 45 razy! Najgorsza sytuacja dla widzów jest w Łodzi, Chorzowie i Katowicach – tu wszystkie teatry mają letnią przerwę.

top