Do 19 sierpnia możesz zobaczyć wystawę „Sztuka narodu polskiego w MSN
Realizm narodowo-patriotyczny - choć nazwa nurtu brzmi przestarzale, to jednak nawiązuje do współczesnych dzieł sztuki. Znajdują się one na wystawie „Sztuka narodu polskiego w MSN” do 19 sierpnia.
„Sztuka narodu polskiego w MSN” to wystawa, którą można oglądać od czerwca do 19 sierpnia b.r. w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jej kuratorami są Łukasz Ronduda oraz Sebastian Cichocki.
Cała wystawa poświęcona jest tym wartościom, które dawniej były prawdziwym symbolem narodu polskiego, a w obecnych czasach coraz częściej są zrzucane na margines. Chodzi tu głównie o patriotyzm, poczucie wspólnoty narodowej. Chęć położenia nacisku na tak ważnych wartościach sprawiła, że znajdujące się tu dzieła nawiązują do historii kraju, do najważniejszych momentów, w których jednoczyliśmy się.
Nie dziwi więc, że wśród eksponatów znalazł się obraz „Smoleńsk”.
Poza tym, nie zabrakło makiety pomnika smoleńskiego oraz fotografii Jezusa ze Świebodzina. Ponadto, nie zabrakło akcentów sportowo-patriotycznych. Przedstawiono elementy oprawy polskich meczów podczas, których kibice przyjmują szczególną postawę, manifestując swoją miłość do kraju. Np. pojawił się wizerunek Chrystusa z napisem „Boże chroń fanatyków”.
Praktycznie wszystkie dzieła zaprezentowane na wystawie budzą mieszane uczucia.
Niektóre mogą wzruszać, inne umacniać poczucie więzi narodowej, ale przy okazji, niejednokrotnie wzbudzają kontrowersje.
Są odważne, czasem zbyt subiektywne, a przez to nie każdy zgadza się z tym, co jest na nich przedstawione. I to właśnie sprawia, że warto wybrać się na wystawę, by samodzielnie określić swój stosunek do znajdujących się na niej eksponatów.